Kurumsal Haberler

Maddi ve Manevi Hasar Hala Giderilemedi

Paylaş

11 Mart 2020 tarihinde Türkiye’de ilk vakanın görülmesi ile birlikte faaliyetlerine ara veren iş yerleri ve şu an normalleşme süreci ve hala devam eden yasaklar ile ilgili açıklamalar yapan AYESOB Başkanı Selahittin Çetindoğan, esnafın bu dönemde zorluklar yaşadığını maddi ve manevi hasarın hala giderilmediğini belirtti.

KÜÇÜK ESNAF HALA ZOR DURUMDA

Yaşadığımız ve atlatmaya çalıştığımız pandemi sürecinde küçük esnafın maddi olarak ağır hasarlar aldığını ifade eden Çetindoğan, “Birçok meslek dalı faaliyetlerini durdurdu. Üç buçuk ay kadar bir süre çalışamayan esnaf bu süreçte hem kira ödedi hem de geçimini sağlamak durumunda kaldı. Biz gücümüzün yettiği yere kadar arkalarında durmaya ve onlara destek olmaya çalıştık. Gerekli yerlerle sürekli iletişim halinde olduk ve birçok sorunun çözüme kavuştuğunun da şahidi olduk. Normalleşme sürecine girdiğimiz günden beri kepenklerini yeniden açan esnafı bu kez de getirilen yasaklar etkiledi. Kahvehaneler, kuaför ve berberler, eğlence mekanları gibi birçok işletme yeni normal şartlarında yine iş yapamaz duruma geldi. Normalleşme sürecine girdik fakat, küçük esnafın maddi mücadelesi henüz bitmiş değil” dedi.

KÜÇÜK ESNAFIN MADDİ MÜCADELESİ DEVAM EDİYOR

AYESOB Başkanı Çetindoğan, “Normalleşme süreciyle birlikte faaliyete giren meslek dalları arasında bulunan berberlerde sakal tıraşının yasak olması, kuaför ve güzellik salonlarında makyaj, kalıcı makyaj ve cilt bakımının yasak olması, kahvehanelerde okey ve tavla gibi takım oyunlarının yasak olması, restoranlar da canlı müzik faaliyetlerinin durdurulması, meyhane, birahane ve bazı eğlence mekanlarının henüz faaliyete geçememesi gibi durumlar maddi olarak toparlanmaya pek müsaade etmemiştir. Bununla birlikte kahvehane ve lokantalarda ilk olarak uygulanan saat uygulaması da etkili olmuştu tabi. İlk başta saat 22:00’a kadar açık olan kahvehaneler ve lokantalar artık saat 24:00’a kadar hizmet verebiliyor fakat kahvehanelerde uygulanan yasaklar okey ve tavla gibi takım oyunlarının oynanmaması kahvehane sahiplerinin maddi olarak çok etkilemektedir. Sıcak havalarında etkili olması ile birlikte oyun oynanmayan kahvehanelerimiz boş kalmıştır. Yaşadığımız pandemi sürecinde maalesef iş yerlerini açamayan nadir meslek dallarından olan birahane ve meyhane esnafımız artık can çekişmektedir. Normalleşme sürecine alıştığımızı ve esnafımızın da hijyen kurallarına önem verdiğini biliyoruz. Yine sağlığımız için tedbirli olmakla birlikte uygulanan yasakların esnaf için biraz daha esnetilmesi ve kapalı olan eğlence mekanları, birahane meyhanelerinde faaliyete geçmesini esnafımız için umutla bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

KÜÇÜK ESNAF İÇİN UYGULANACAK ESNEKLİĞİ UMUTLA BEKLİYORUZ

Bu süreçte yaşanılan zorluklar ve yapılması gerekenlerle ilgili Cumhurbaşkanı, Bakanlar ve Milletvekilleri ile iletişim halinde kalmaya çalıştıklarını dile getiren Çetindoğan, “Geçtiğimiz hafta Ankara’da TESK’in düzenlemiş olduğu toplantıda Genel Başkanımız Bendevi Palandöken’in, Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’la gerçekleştirmiş olduğu telekonferans toplantıda düşünce ve taleplerimizi dile getirdik. Esnafın yaşadığı zorlukları, bu zorlukların nasıl aşılabileceği hakkındaki naçizane düşüncelerimizi kendilerine ilettik. Bu sürecin başından beri ilettiğimiz sorunlar genel olarak olumlu sonuçlandı. Şimdi tek isteğimiz kapalı iş yerlerimizin bir an önce faaliyete geçmesi ve uygulanan yasakların biraz daha esnetilmesi yönündedir. Biliyoruz ki devletimiz tüm vatandaşları için en doğru ve en doğru zamanlı kararı verecektir” dedi.


Paylaş
error: İçerik Korunuyor !!